WYBÓR OKIEN DACHOWYCH NA PODDASZE

9 kwietnia 2018

Poddasze może zostać zaaranżowane na bardzo przyjemne i funkcjonalne pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Aby jednak tak się stało, należy zadbać o kilka kluczowych elementów już na etapie wykańczania. Jednym z nich jest zastosowanie odpowiednich okien.

WŁAŚCIWOŚCI I RODZAJE OKIEN DACHOWYCH NA PODDASZE

Jedną z najważniejszych funkcji okien jest odpowiednie doświetlenie poddasza światłem naturalnym. W tym celu najczęściej wykorzystywane są okna połaciowe, które umożliwiają dostęp światła w znacznie większym stopniu niż okna pionowe. Dobierając je, warto jednak pamiętać również o tym, że okno powinno zapewniać również odpowiednią widoczność osobie stojącej oraz siedzącej, stąd też im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno. W przypadku niektórych dachów nie ma możliwości zapewniania odpowiedniej widoczności, stąd też stosowane są zarówno okna połaciowe, jak i pionowe.

W przypadku okien dachowych zdecydowanie najpopularniejsze są obrotowe, które – zgodnie ze swoją nazwą – obracają się wokół osi obrotu w połowie swojej wysokości. Innym rodzajem są okna dachowe uchylno-obrotowe, które można otwierać zarówno wokół osi w połowie wysokości skrzydła, jak i uchylać od góry. Okna uchylno-obrotowe najczęściej stosowane są wówczas, gdy istnieje konieczność stosunkowo niskiego umieszczenia okien.

WŁAŚCIWY DOBÓR OKIEN DACHOWYCH

Zaprojektowanie i wybór odpowiednich okien dachowych wcale nie jest taki prosty, jak się wydaje. W pierwszej kolejności należy określić ich rozmiar oraz dokładne rozmieszczenie. Od tego w dużym stopniu zależy m.in. poziom doświetlenia pomieszczenia, jak również łatwość w użytkowaniu. W przypadku okien dachowych kluczowe znaczenie ma jakość okien, a także ich montaż, który musi być wykonany niezwykle precyzyjnie i profesjonalnie. Dzięki temu okna będą wykazywać się szczelnością i dobrą izolacją termiczną. Na szczęście na rynku znajdziemy renomowanych producentów, którzy zapewniają nam różne rodzaje okien dachowych, wyróżniających się doskonałymi parametrami.