NAJWAŻNIEJSZE ZALETY OKIEN DREWNIANYCH

16 kwietnia 2018

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że drewno to naturalny surowiec, który idealnie pasuje do każdej aranżacji. Wyróżnia się nie tylko niezawodnymi właściwościami, ale również walorami dekoracyjnymi. Cechuje się ciepłym, naturalnym odcieniem i strukturą. Jeśli zależy nam na oryginalnym uroku drewna, można zabezpieczyć okna lakierem bezbarwnym lub koloryzującym, który jednak zachowuje rysunek słojów. Można również pokryć je farbą kryjącą, osiągając pożądany efekt dekoracyjny. Okna drewniane mogą być też wielokrotnie przemalowywane i dostosowywane do elewacji, kolorystyki wnętrza czy aktualnie panujących trendów.

Wbrew pozorom nie są kłopotliwe w regularnym użytkowaniu czy pielęgnacji. Wystarczy konserwować je co kilka lat, by przez długi czas zachowały swój naturalny urok.

Nowoczesne okna produkowane z drewna zapewniają bardzo dobrą izolacyjność termiczną. To bardzo ważna cecha, ponieważ szczelne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła mogą zdecydowanie ograniczyć koszty opłat za ogrzewanie. Co więcej, jest to materiał odporny na działanie różnych temperatur. Drewno nie odkształca się pod wpływem różnych temperatur, a więc znacznie lepiej “pracuje w murze”.

Okna drewniane zapewniają dobrą izolację cieplną, a jednocześnie oferują o wiele lepszą naturalną filtrację powietrza. Warto też dodać, że są one przyjazne dla środowiska, dlatego też z powodzeniem mogą być zastosowane w energooszczędnych domach.

Wiele osób obawia się, że drewniane okna nie sprawdzą się w przypadku ewentualnego pożaru. Obawy te są jednak zupełnie nieuzasadnione. Zanim okno ulegnie całkowitemu zniszczeniu pod wpływem ognia stanowi dość dobre zabezpieczenie przed dopływem tlenu do wnętrza. Co więcej, płonąć, nie wydziela tak wielu szkodliwych substancji jak inne materiały. Drewniane okna mogą być też stosowane z systemami antywłamaniowymi, gwarantując niezawodną ochronę przed nieproszonymi gośćmi.